Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Gejzír Old Faithful v národním parku Yellowstone

Národní park Yellowstone je královstvím gejzírů; nachází se v něm několik desítek až stovek aktivních gejzírů včetně největšího na světě - gejzíru Steamboat. Symbolem národního parku se však stal gejzír Old Faithful; první gejzír, který v parku získal vlastní jméno, a to již v roce 1870.

Gejzíry tryskají v různých intervalech, některé poměrně pravidelně, jiné naopak zcela nepredikovatelně, kdy se například na několik let odmlčí. Jak již jméno gejzíru napovídá, Old Faithful patří k té první skupině. Perioda jeho erupcí je díky dlouhodobým pozorováním velmi dobře odhadnutelná, a proto je tento gejzír mezi návštěvníky parku velmi oblíben.

Erupce gejzíru Old Faithful přicházejí zhruba sedmnáctkrát denně v poměrně pravidelných, zhruba devadesátiminutových intervalech. Erupce trvá od 1,5 do 5 minut a horká voda tryská do výšky 32-56 metrů. Teplota vody je 95 stupňů Celsia, tedy dva stupně nad bodem varu, jenž je v této nadmořské výšce na hodnotě 93 stupňů. Během jedné erupce vyvrhne gejzír Old Faithful až 32 tisíc litrů vody.

Old Faithful se nachází v jihozápadní části parku nedaleko Shoshone Lake a v jeho těsně blízkosti je umístěno návštěvnické centrum.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Obsidian Cliff
Obsidian Cliff
Mammoth Hot Springs
Mammoth Hot Springs
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí