Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Gejzír Steamboat v národním parku Yellowstone

Další z pokladů národního parku Yellowstone se jmenuje Steamboat Geyser. Tento gejzír je považován za největší v současné době aktivní gejzír na světě. Gejzír Waimangue na Novém Zélandu tryskal do větší výšky než Steamboat, ale od poslední erupce uběhlo již více než sto deset let.

Erupce gejzíru Steamboat jsou zcela nepredikovatelné. Nejčastější jsou mírné erupce, které dosahují výšky 2-12 metrů a trvají jednu až čtyři minuty. Frekvence takových erupcí může být velmi častá, například pouze 2-5 minut. Gejzír se však zpravidla velmi brzy uklidní.

Velké erupce gejzíru Steamboat již tak časté nejsou. V roce 1959 došlo v oblasti národního parku Yellowstone k zemětřesení o síle 7,5 stupně. O dva roky později pak došlo po padesáti letech k velké erupci gejzíru Steamboat. Někteří badatelé dávají tuto erupci do souvislosti se zemětřesením, jiní se pak přiklánějí k náhodě. Velké erupce znamená vyvržení vody až do výšky 90 metrů a naprosto spektakulární zážitek pro svědky takového úkazu.

Po padesátiletém čekání přicházely v dalších letech erupce mnohem častěji a teprve v devadesátých letech se gejzír opět uklidnil a na téměř devět let se odmlčel. Podobně dlouhá pauza přišla po erupci v roce 2005, neboť teprve v poslední červencový den roku 2013 došlo k další velké erupci gejzíru Steamboat.

Gejzír se nachází v Norris Geyser Basin, zhruba uprostřed cesty z Mammoth Hot Springs do jižní oblasti Old Faithful, kde se nachází stejnojmenný gejzír. Nedaleko gejzíru Steamboat mohou turisté navštívit museum.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Yellostone Lake
Yellostone Lake
Vodopády v Yellowstone
Vodopády v Yellowstone
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí