Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Obsidian Cliff v národním parku Yellowstone

Nejen gejzíry jsou k vidění v národním parku Yellowstone; od roku 1996 je národní historickou památkou též skalní stěna Obsidian Cliff. Tato skála se nachází u silnice Grand Loop Road zhruba 21 kilometrů jižně od Mammoth Hot Springs.

Skalní stěna se postupně zvedá ze severní strany zhruba osm set metrů než dosáhne svého vrcholu 61 metrů nad říčkou Obsidian Creek. Stěna je pojmenována po obsidiánu, což je hornina, jež vzniká následkem magmatické činnosti, při níž dojde k velmi rychlému ochlazení lávy. Obsidián je velmi lesklý a jedná se o přírodní formu skla.

Obsidian Cliff vznikl zhruba před 180 tisíci lety. Láva se tehdy pravděpodobně dostala do styku s ledovcem a ochladila se tak nezvykle rychle. Existují důkazy, že obsidián z této skály využívali původní obyvatelé této oblasti již před více než 11 tisíci lety a vyráběli z něj různé nástroje a zbraně.

Dnes se již obsidián z této oblasti nevyužívá, neboť americká vláda se rozhodla tuto památku chránit. Proto je v národním parku Yellowstone zakázáno sbírat jakékoli nerosty včetně obsidiánu a na skalní stěnu Obsidian Cliff je taktéž zakázáno lézt.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Obsidian Cliff
Obsidian Cliff
Gejzír Old Faithful
Gejzír Old Faithful
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí