Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Gejzíry v národním parku Yellowstone

Gejzíry a další hydrotermální jevy jsou jedním z hlavních lákadel národního parku Yellowstone. Oblast národního parku je proslulá největší koncentrací gejzírů na světě; nachází se zde několik tisíc hydrotermálních úkazů a desítky aktivních gejzírů.

Gejzíry jsou prameny vařící vody tryskající do okolí doprovázené únikem vodní páry. Gejzíry vznikají ve vulkanicky aktivních oblastech, kde se podzemní voda dostává do styku se žhavým magmatem a zahřívá se. Zatímco teplá voda má tendenci stoupat vzhůru systémem prasklin, studená voda získávaná z povrchu naopak klesá dolů. Vysoký tlak okolních hornin a vodního sloupce zvyšuje bod varu vody a ta se tak začíná přehřívat. Na povrchu je voda ochlazována atmosférou, ale malý přívodní kanál neumožňuje efektivní chlazení. Zahřívání spodní vody tak stále pokračuje a čím blíže je horká voda povrchu země, tím menší tlak na ni působí a tudíž se tím snižuje bod varu.

V okamžiku, kdy má voda dostatečnou energii k udržení teploty pro bod varu, dojde k přeměně do plynného skupenství v podobě páry, jež má značně větší objem než vodní masa a dokáže vytlačit vodu do výšky. Zároveň ve spodní vodě vznikají bubliny, které s určitým množstvím a velikostí taktéž disponují silou, jež svrchní vodu prudce vytlačí na povrch. Při erupci tak dojde k uvolnění tlaku a k postupnému ochlazení celého systému. Tím, jak se povrchová voda opět začne dostávat zpět do rezervoáru, celý koloběh začíná znovu.

Perioda erupcí je u některých gejzírů pravidelná, u jiných naopak těžko predikovatelná. Jedním z nejnavštěvovanějších gejzírů v národním parku Yellowstone je gejzír nazvaný Old Faithful. Jeho erupce přichází v poměrně pravidelných intervalech (60-90 minut v závislosti na délce předchozí erupce) a trvá 1,5 - 5 minut. Voda z tohoto gejzíru tryská v průměru do výše čtyřiceti metrů.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Návštěvnické centrum
Návštěvnické centrum
Gejzíry v Yellowstonu
Gejzíry v Yellowstonu
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí