Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Historie parku Yellowstone

Národní park Yellowstone je nejstarším národním parkem Spojených států amerických a je taktéž považován za první instituci tohoto typu na celém světě. Dnes ho každoročně navštěvuje přes tři miliony návštěvníků z celého světa.

Oblast dnešního parku byla obývána původními obyvateli již před 11 tisíci lety. První kolonizátoři dorazili na tato místa na začátku 19. století a velmi rychle se tu rozvinul čilý obchod s kožešinami. Jakmile tento upadl, oblast byla opuštěna, ale brzy se sem lidé opět vrátili, když byla v sousední Montaně objevena ložiska zlata. Zlatokopové však zřejmě více mysleli na zlato než přírodní krásy oblasti.

Ty tak byly "objeveny" až díky formálním expedicím vedeným přímo s cílem prozkoumání oblasti okolo řeky Yellowstone, a to na konci šedesátých let devatenáctého století. Tyto expedice provedly detailní prozkoumání oblasti a taktéž pojmenování zajímavých míst. Velmi brzy pak byly rozhodnuto o tom, že území bude chráněno a v roce 1872 bylo americkým kongresem prohlášeno za národní park.

Indiánské kmeny, jež se dlouhodobě pohybovaly v oblasti, se nechtěly území vzdát, a proto v 70. a 80. letech docházelo ke střetům s armádou. Ta měla park ve správě až do roku 1918, kdy ji předala nově vzniklé organizaci National Park Service.

Návštěvnost parku se od jeho zřízení postupně zvyšovala spolu s rozšiřováním možností přepravy, zpočátku zejména železnice. K prudkému nárůstu návštěvnosti došlo po druhé světové válce, kdy počet návštěvníků za rok přesáhl jeden milion. Dnes navštěvuje národní park každoročně přes 3 miliony turistů, přičemž dosavadní rekord návštěvnosti byl zaznamenán v roce 2010 - 3,64 milionů návštěvníků.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Gejzír Castle
Gejzír Castle
Návštěvnické centrum
Návštěvnické centrum
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí