Většina aktivních gejzírů celého světa se nachází v nejstarším americkém národním parku Yellowstone, který je každý rok cílem více než 3 milonů turistů.

Vulkanická činnost v národním parku Yellowstone

Řada obdivovaných hydrotermálních jevů v národním parku Yellowstone má své kořeny ve vulkanickém charakteru této oblasti. První známky vulkanické aktivity v oblasti dnešního národního parku jsou již zhruba 50 milionů let staré.

Současná podoba krajiny parku Yellowstone je však mnohem mladší a začala se utvářet zhruba před dvěma miliony let, kdy došlo po dlouhé době k mohutné erupci magmatu, po níž vznikla rozlehlá kaldera, tj. prohlubeň ve tvaru kráteru, jež vznikne propadem části sopky po vyprázdnění magmatu. Následovaly další mohutné erupce, zhruba před 1,3 milony let a před 640 tisíci let, jež daly vzniknout tzv. Yellowstone Caldera, největšímu vulkanickému systému v severní Americe.

Žhavé magma uložená pod povrchem země má na svědomí i gejzíry, kvůli kterým se do Yellowstonu sjíždí každoročně na tři miliony návštěvníků. Magma totiž ohřívá spodní vodu, jež má po zahřátí tendenci stoupat vzhůru, což ve finále vede k prudkému vyvržení vroucí vody a páry.

V oblasti národního parku Yellowstone jsou i častá zemětřesení, každoročně počítaná na tisíce. Tato jsou však tak slabá, že je lidé vůbec nedokáží postřehnout. Největší doložené zemětřesení v oblasti se odehrálo v roce 1959, kdy otřesy dosáhly 7,5 stupňů; zemětřesení si vyžádalo 28 obětí.

Booking.com

Výběr z fotogalerie

Gejzíry v Yellowstonu
Gejzíry v Yellowstonu
Návštěvnické centrum
Návštěvnické centrum
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek yellowstone.cz zakázáno.    © 2016 yellowstone.cz
Oktoberfest   San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí